Home Zdraví Jak udržet vztah po nevěře? Zjišťujte, co od partnerství opravdu očekáváte, radí psychoterapeutka

Jak udržet vztah po nevěře? Zjišťujte, co od partnerství opravdu očekáváte, radí psychoterapeutka

by czeko
3 minuty na přečtení článku

Nevěra. Vždy otřese vztahem a řešení jejích následků je běh na dlouhou trať. Patří k nejčastějším vztahovým problémům. Některé páry ji překonají, pro jiné je to konečná stanice. O tom, jak lze zmírnit její následky hovoří psychoterapeutka Miriam Kotrusová. 

Nevěra výsledek dlouhých vztahových problémů 

„Nevěra přináší pocity zklamání, zrady, nejistoty; dochází ke ztrátě důvěry i vlastní hodnoty,“ vysvětluje psychoterapeutka. V této fázi potřebují klienti stabilitu a emoční podporu, aby se mohli vzpamatovat ze vztahových problémů, podívat se na situaci z nadhledu a zamyslet se nad příčinami a řešení problému. 

„Partnerská krize je velmi často odrazem toho, že jeden z partnerů není ve vztahu spokojený a naplnění svých potřeb tak hledá mimo vztah,“ dodává Kotrusová. Partneři mu v této chvíli musí uvědomit, co do vztahu vkládají a co se jim dostává nazpět. Takový vhled je v rámci řešení vztahových problémů stěžejní. 

Jak pomáhá Psychoterapie Praha? 

„Žádný psychoterapeut ani žádná psychoterapeutická škola nemohou zaručit, že se jim podaří zacelit nalomený partnerský vztah nebo zabránit rozpadu vztahu, pokud o to oba partneři nebudou společně usilovat,“ vysvětluje Miriam Kotrusová z Psychoterapie Praha

Pokud se partneři, nebo i jeden z partnerů, rozhodnou na situaci pracovat, tak je psychoterapeut vede k uvědomění záměrů. Musí si ujasnit, co v partnerském vztahu hledá a potřebuje. Díky tomu se pak zlepší vzájemná komunikace mezi partnery. Začnou spolu otevřeně hovořit a pracovat na řešení vztahových problémů. 

Nízké sebevědomí jen jako následek nevěry? Ne vždy 

Nevěra dokáže sebevědomím značně otřást, nicméně problémy s nízkým sebevědomím mohou vznikat už v dětství. Utváření sebedůvěry každého jedince probíhá v raném věku a tento proces do značné míry závisí na tom, jak byl dotyčný přijímán a podporován svými nejbližšími. I když naše dětství nemuselo být v tomto případě úplně ideální, stále je možnost se zbavit naučených programů, které potlačují naše sebevědomí. 

„Zdravému sebevědomí se dá naučit, rozhodující je však, pochopit příčiny nízkého sebevědomí a k čemu nám to v životě slouží,“ uzavírá Miriam Kotrusová, která se svými klienty řeší vztahové problémy, nízké sebevědomí a věnuje se individuální psychoterapii.

Další články autora

Zanechat komentář

O nás

@ od roku 2008- vytváříme weby a publikujeme Komerční články